Middle School Forensic

If you are having trouble viewing the document, you may download the document.
  • Middle School Forensic Program Presents First “Virtual” Mini-Tournaments

    Cumberland County Schools Middle School Forensic Program presented its first “Virtual” Mini-Tournaments on Saturday, November 21. Sixty-five 6th – 8th graders from 13 middle schools participated in five public speaking categories – Humorous Interpretation, Dramatic Interpretation, Extemporaneous Speaking, Original Oratory, and Storytelling. 

     

    Students and schools placed as follows: 

     

    Tournament One – Humorous Interpretation

    1st place – Abigail Joy from Mac Williams Middle

    2nd place – Kelsey Johnson from New Century International Middle

    3rd place – McKala Sallie from Mac Williams Middle

    4th place – Josiah Canady from Anne Chesnutt Middle

    5th place – Carmen Monge from New Century International Middle

    6th place – Kaisha Kyra Dingding from Gray’s Creek Middle

    7th place – Joshua Witherspoon from Anne Chesnutt Middle

    8th place – Taylor Duckworth from Gray’s Creek Middle

    9th place – Sterling Kelly from New Century International Middle

    10th place – Jonathan Whittaker from New Century International Middle

     

    Tournament Two – Humorous Interpretation

    1st place – Sandy Jung from Seventy-First Classical Middle

    2nd place – Mary Milam Shepherd from Max Abbott Middle

    3rd place – Hannah Rice from Seventy-First Classical Middle

    4th place – Marlii Givens from Max Abbott Middle

    5th place – Nicholas Keys from Max Abbott Middle

     

    Tournament One – Dramatic Interpretation

    1st place – Semma Awad from Mac Williams Middle

    2nd place – Launa Draughon from New Century International Middle

    3rd place – Julia Miner from Gray’s Creek Middle

    4th place – Katie Long from New Century International Middle

    5th place – Abbikate Daughtry from Mac Williams Middle

    6th place – Kendall Perkins from New Century International Middle

    7th place – Brianna Reyes from Mac Williams Middle

    8th place – Demaia Simmons from Westover Middle

    9th place – Addison Hurley from Gray’s Creek Middle

    10th place – Alanis Acosta from Westover Middle

     

    Tournament Two – Dramatic Interpretation

    1st place – Elisabeth Smalls from Ireland Drive Middle

    2nd place – Morgan Snyder from Max Abbott Middle

    3rd place – Harmony Johnson from Max Abbott Middle

    4th place – Iona Christian from Ireland Drive Middle

    5th place – Layla James from Spring Lake Middle

    6th place – Jacob Carpenter from Max Abbott Middle

    7th place – Nazira Rahman from Seventy-First Classical Middle

    8th place – Hayden Lake from Pine Forest Middle

     

    Tournament One – Extemporaneous Speaking

    1st place – Brianna Bagby from Douglas Byrd Middle

    2nd place – Blair Price from Douglas Byrd Middle

    3rd place – Kenneth Young from Hope Mills Middle

    4th place – Amelia Price from Douglas Byrd Middle

    5th place – Alekxander Russell from Westover Middle

     

    Tournament Two – Extemporaneous Speaking

    1st place – Mohamed Temraz from Seventy-First Classical Middle

    2nd place – Ashley Barchacky-Wright from Max Abbott Middle

    3rd place – Ke’alohi Jimenez from Max Abbott Middle

    4th place – Ivana Afegnui from Seventy-First Classical Middle

    5th place – Autry Canady from Max Abbott Middle

    6th place – Tashona Shell from Pine Forest Middle

    7th place – Ezekiel Nguyen from Mac Williams Middle

    8th place – Eleanor Morgan from Mac Williams Middle

    9th place – Ariminta Williams from Seventy-First Classical Middle

    10th place – Joel Jimenez from Seventy-First Classical Middle

     

    Tournament One – Original Oratory

    1st place – Olivia Disponett from Anne Chesnutt Middle

    2nd place – Lori Re from Gray’s Creek Middle

    3rd place – Isabel Baez-Robles from Anne Chesnutt Middle

    4th place – Kayla Soto-Veltri from Mac Williams Middle

    5th place – Jayquan Howard from Gray’s Creek Middle

    6th place – Alexandria Revier from Mac Williams Middle

     

    Tournament Two – Original Oratory

    1st place – Anna Childers from Max Abbott Middle

    2nd place – Sama Yousef from Max Abbott Middle

    3rd place – Leeah Ross from Pine Forest Middle

    4th place – Molly Leitner from Max Abbott Middle

     

    Tournament One – Storytelling

    1st place – Asma Safi from Anne Chesnutt Middle

    2nd place – Sophia White from Anne Chesnutt Middle

    3rd place – Secret Johnson from Westover Middle

    4th place – Malina Grey from Anne Chesnutt Middle

    5th place – Tatiyanna Clinkscales from Westover Middle

    6th place – Rianna Hamrick from Gray’s Creek Middle

    7th place – Jorden Hawkins from Anne Chesnutt Middle

    8th place – Ashanti Mensah from Gray’s Creek Middle

     

    Tournament Two – Storytelling

    1st place – Isabelle McNeill from South View Middle

    2nd place – Taylor Molten from Seventy-First Classical Middle

    3rd place – Kaleisha Pressley from South View Middle

    4th place – Julia Martyak from Seventy-First Classical Middle

    5th place – Devyn Ouellette from Ireland Drive Middle

    6th place – Raniah Oliver from Max Abbott Middle

    7th place – Are’yana Marsh from Max Abbott Middle

    8th place – Madison Schweibinz from Ireland Drive Middle

     

    Tournament One – Sweepstakes

    1st place – Anne Chesnutt Middle

    2nd place – Mac Williams Middle

     

    Tournament Two – Sweepstakes

    1st place – Max Abbott Middle

    2nd place – Seventy-First Classical Middle

     

    To facilitate the annual event, schools were divided into two tournaments: Tournament One and Tournament Two. Each tournament ran two rounds of competition.  Using Canvas Studio, students made videos of their speaking pieces and submitted them through their Forensic coaches to be judged. Middle school teachers from each participating school met virtually using WebEx to be assigned competition rooms and to adjudicate the student submissions. Judges viewed and judged the student videos using a Google Form ballot. Ballots were then received and tabulated and First- through Tenth Place winners were determined. Results were announced to students, parents, coaches and judges in a “Virtual” Award Ceremony. First- and Second-Place Sweepstakes Awards were also given for each tournament to the schools that accumulated the most points. 

     

    “While it was not quite the same as our usual face-to-face tournaments,” said Lydia Stewart, the supervisor of CCS’ Arts Education, “the students were able to successfully participate and compete in a public speaking forum.”

Contact Us

  • Arts Education Department
    2465 Gillespie St.
    Fayetteville, NC 28306

    Phone: 910-678-2622
    Fax: 910-678-2605

    Carla Crenshaw
    Arts Education
    Supervisor

Arts are Education